Linie trendu oraz prawo akcji-reakcji w tradingu


Każdy inwestor aby zarabiać na rynku musi podejmować trafne decyzje dotyczące przewidywania kierunku ruchu ceny w przyszłości. Aby móc skutecznie spekulować na temat tego czy cena wzrośnie czy spadnie musimy najpierw poprawnie zidentyfikować aktualnie obowiązujący trend. 


Cena na wykresie może poruszać się w trzech kierunkach, które określają aktualnie panującą tendencje:

  1. Trend wzrostowy - charakteryzuje się tworzeniem przez cenę coraz wyższych wierzchołków i wyższych dołków
  2. Trend spadkowy - charakteryzuje się tworzeniem poprzez cenę coraz niższych dołków i niższych wierzchołków
  3. Trend horyzontalny (boczny) - występuje wówczas, gdy cena nie tworzy niższych ani wyższych wierzchołków/dołków i porusza się w tzw BOX'ie tworząc konsolidacje
Co to jest linia trendu i do czego służy?
Jest to linia rysowana po niższych wierzchołkach w trendzie spadkowym bądź wyższych dołkach w trendzie wzrostowym i służy do określenia aktualnie panującego trendu oraz jako wsparcie bądź opór do wyznaczania potencjalnego miejsca zmiany kierunku ruchu ceny oznaczającego zakończenie korekty. Najlepiej jeżeli linia trendu zbiega się z ważnym poziomem wsparcia/oporu, wówczas poziom jest jeszcze ważniejszy.

Wiadomo, że rynek nie jest tak idealny jak powyższe grafiki dlatego też istnieje przynajmniej kilka różnych technik rysowania lini trendu. Niektórzy rysują linię trendu biorąc pod uwagę jedynie dwa pierwsze dołki/wierzchołki, ja osobiście linie tendencji rysuję bardzo podobnie jak poziomy wsparcia i oporu czyli zwracam uwagę na ilość testów danej lini. 

Poniżej znajduje się przykład lini trendu, który wykorzystałem w swoim tradingu i który mogłeś zaobserwować już wcześniej na moim blogu. Posiada on aż 4 testy i dopiero piąte odrzucenie było dla mnie sygnalem do otwarcia pozycji.

Jak widać na powyższym screenie przebicie lini trendu może zwiastować zmianę tendencji. Inwestycje jedynie na podstawie przebicia trendu uważam za bardzo agresywną jednakże jeżeli ktoś lubi większe ryzyko to jak najbardziej może być to coś w czym się odnajdzie. Abym ja uznał, że mamy już nowy trend na rynku musiałbym zobaczyć wybicie ostatniego obowiązującego poziomu wsparcia/oporu (czerwona linia na powyższym screenie), które stworzyłoby niższy dołek będący początkiem nowego trendu (niższe dołki - niższe wierzchołki)

Chciałbym też zwrócić twoją uwagę na wagę lini trendu oraz innych elementów analizy Price Action. Najważniejsze (moim zdaniem) są linie wsparcia i oporu i nawet jeżeli widzę, że cena odrzuca linię trendu a poziom ten nie znajduje się w okolicach żadnego poziomu s/r wówczas inwestycja na podstawie jednego potwierdzenia, którym będzie linia tendencji jest zdecydowanie bardziej agresywna i może wiązać się ze stratą kapitału. Ja w swoim tradingu staram się inwestować tylko i wyłącznie gdy mam przynajmniej trzy potwierdzenia a najlepiej cztery:
  1. Formacja świecowa
  2. Odrzucenie poziomu wsparcia i oporu
  3. Odrzucenie lini trendu
  4. Wyczerpania na oscylatorze czy to Stochastic czy RSI

Drugim tematem, który chciałbym podjąć w tym artykule jest prawo akcji-reakcji czyli poprawne wyznaczenie i wykorzystanie impulsu i korekty na wykresie.

Ruch ceny jest kształtowany przez wiele czynników takich jak np. wydarzenia makroekonomiczne, publikacje danych i raportów przez różne instytucje, kryzysy, zamachy i wiele wiele innych. Takie czynniki powodują zwiększony popyt bądź podaż na dany walor co przekłada się na zwiększoną, ponadprzeciętną zmienność na rynku. W analizie Price Action określane jest to jako impuls. Po każdym mocnym impulsie możemy zaobserwować korektę czyli okres, w którym cena bierze tzw. "oddech" by móc nadal kontynuować trend. Podstawowe korekty możemy podzielić na dwie kategorie:
- korekta czasu - tzw. konsolidacja czyli okres, w którym cena poruszą się w bok nie tworząc nowych dołków/wierzchołków
- korekta ceny - jest to okres, w którym cena porusza się w kierunku przeciwnym do obowiązującego trendu. Korekta ta nie może wybić ostatniego dołka/wierzchołka i charakteryzuje się zdecydowanie mniejszym kontem nachylenia niż impuls.
Na poniższym screenie możesz zauważyć, że impuls różni się od korekty tym, że jest zdecydowanie bardziej dynamiczny i dłuższy.

Jeżeli wykorzystasz w swoim tradingu moje rady dotyczące wyznaczania poziomów wsparcia i oporu, lini trendu oraz rozróżniania impulsu od korekty to uważam, że Twoja inwestycja będzie przynosić Ci satysfakcjonujące zyski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Follow by Email

Copyright © 2014 Arkadiusz Jóźwiak , Blogger