Polskie bezrobocie najniższe od stycznia 1991r.

W minionym tygodniu poznaliśmy kolejny szereg danych z polskiej gospodarki. Nikogo nie dziwi już chyba fakt, iż każda kolejna publikacja i każdy kolejny raport jest lepszy od poprzedniego. W poniedziałek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych opublikowało Wskaźnik Dobrobytu odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Wartość wskaźnika wzrosła w listopadzie br. o 0,5 punktu w stosunku do notowań sprzed miesiąca odrabiając tym samym stratę z października br.Jak przeczytać możemy w raporcie, wynagrodzenia pracowników wzrosły w październiku realnie o blisko 5% w skali roku i była to najwyższa dynamika realnych wynagrodzeń od początku roku. W efekcie tego wzrostu gospodarstwa domowe cieszą się zwiększoną siłą nabywczą. Niestety w przypadku części gospodarstw, zwłaszcza tych o niższych dochodach, poczucie bogacenia się może nie być odczuwalne głównie za sprawą szybko rosnących cen żywności. Panująca sytuacja na rynku pracy, niezwykle korzystna dla pracowników, zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa zarówno w kwestii utrzymania pracy jak i poszukiwania nowej. Dynamika zatrudnienia przekracza 4% w skali roku i jest porównywalna z tą obserwowaną w 2008 roku, kiedy to gospodarka rozwijała się ponad 5% tempem.


W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował raport dotyczący stopy bezrobocia. Mimo i tak już rekordowo niskiego poziomu, zgodnie z prognozami analityków stopa bezrobocia spadła w październiku z 6,8% do poziomu 6,6% co oznacza, że zrównała się ona z poziomem ze stycznia 1991 roku. 

Najmniejsze bezrobocie było w województwie wielkopolskim, gdzie wyniosło ono zaledwie 3,8% a najwyższe, 11,6% w woj. warmińsko-mazurskim.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Follow by Email

Copyright © 2014 Arkadiusz Jóźwiak , Blogger