Techniczne spojrzenie na GBPUSD

Na skutek ubiegłorocznego referendum, w którym Brytyjczycy 51,87% głosów zdecydowali o opuszczeniu szeregów Państw Członkowskich Unii Europejskiej rynek pokonał bardzo ważne wsparcie w okolicy poziomu 1.3850. Na skutek późniejszych spadków kurs kabla znalazł się na najniższych poziomach od maja 1985r.

Spoglądając stricte technicznie na obecną sytuację rynkową, poziom 1.3850 określić moglibyśmy jako linię szyi formacji głowy z ramionami (RGR). Ponieważ został on pokonany spodziewać moglibyśmy się dalszych spadków, które biorąc pod uwagę zasięg od głowy do szyi mogłyby dotrzeć nawet w okolice poziomu 0.6200.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że od kilku miesięcy obserwujemy wzrosty oraz to, że poziom 1.3850, który obecnie znajduje się w okolicy mierzenia 38.2% korekty Fibonacciego w dalszym ciągu nie został jeszcze przetestowany od dołu (jako opór) co zgodnie z zachowaniem zasady zmiany biegunów powinno się wydarzyć, w ciągu kilku najbliższych miesięcy spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów i re-testu tego poziomu.Za scenariuszem pro-wzrostowym przemawiać może również obecna sytuacja na wykresie dziennym, gdzie zaobserwować możemy, iż na skutek ogłoszenia przez premier Wielkiej Brytanii, Therese May przedwczesnych wyborów parlamenatrnych obserwowaliśmy silną aprecjację funta szterlinga. Na skutek tych wzrostów kurs GBPUSD dotarł aż w okolice niezwykle istotnego oporu 1.2850, który ostatecznie po kilkudniowej konsolidacji został pokonany. 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż w dalszym ciągu rynek nie domknął jeszcze po-brexitowej luki spadkowej co również mogłoby determinować dalsze wzrosty.


Mimo, że zaplanowane na 8 czerwca 2017 roku wybory parlamentarne dają szanse innym partiom na przejęcie władzy w parlamencie to jak wynika z najnowszych sondaży, dzięki temu niezwykle odważnemu ruchowi Theresa May może zyskać jeszcze większe poparcie, co mogłoby sprawić, iż zyska ona samodzielność parlamentarną i bez nacisków zewnętrznych będzie mogła prowadzić negocjacje w sprawie Brexitu w oparciu o własny scenariusz. 

Spoglądając na wykres dzienny zauważymy, że na skutek opublikowanej w miniony czwartek decyzji Banku Anglii o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach obserwowaliśmy dynamiczna deprecjację funta szterlinga. Na skutek tych spadków kurs GBPUSD ponownie znalazł się w okolicy wspomnianego już wcześniej poziomu 1.2850.

Biorąc pod uwagę zależność: dynamiczny impuls / spokojna korekta, oraz fakt, iż na skutek czwartkowych spadków rynek pokonując lokalne wsparcie stworzył pro-spadkową sekwencję coraz niższych wierzchołków i dołków, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się kontynuacji tej tendencji.

Nim to się jednak wydarzy rynek mógłby przetestować od dołu (jako opór) okolice poziomu 1.2910, gdzie spodziewać moglibyśmy się pojawienia reakcji podażowej. To właśnie odrzucenie tego poziomu mogłoby być sygnałem do kontynuacji spadków.

Osobiście uważam jednak, że potencjalne spadki są możliwe jedynie w krótkim horyzoncie czasowym natomiast w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy spodziewać moglibyśmy się kontynuacji wzrostów i re-testu poziomu 1.3850.


Jeżeli podobała Ci się analiza i chciałbyś abym przeanalizował dla Ciebie jakiś konkretny instrument finansowy, napisz to w komentarzu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Follow by Email

Copyright © 2014 Arkadiusz Jóźwiak , Blogger