Finansowy Ninja - Twój przewodnik po finansach osobistych

Długo się za to zabierałem, ale ostatecznie udało mi się zmobilizować i zamówić książkę, z zamiarem przeczytania której zwlekałem od kilku ładnych miesięcy. Mowa o książce Michała Szafrańskiego, autora bloga Jak Oszczędzać Pieniądze pt. "Finansowy Ninja". O zakupie tej pozycji poinformowałem już jakiś czas temu w moich mediach społecznościowych. Wiele osób pytało co sądzę o tej książce dlatego też postanowiłem podzielić się moimi osobistymi odczuciami po przeczytaniu tego "podręcznika".


"Finansowy ninja" to ponad 540 stron praktycznej, rzetelnej wiedzy przedstawionej w (moim zdaniem) najbardziej dosadny sposób. Choć nigdy nie miałem (jeszcze) okazji osobiście poznać Michała to po tonie w jakim wypowiada się on w swoich wpisach na blogu i podcastach wydaje mi się, że nie będzie miał nic przeciwko, jak będę wypowiadał się oni pre "Ty", per "Michał".


Tak więc, Michał znalazł świetny sposób, jak uzmysłowić ludziom to, jak wielką rolę odgrywają detale. W swojej książce pokazał dziesiątki drobnych szczegółów, na które zapewne większość z nas nie zwraca uwagi w swoim codziennym życiu, a które mogą odegrać niezwykle istotną rolę w budowaniu naszej niezależności finansowej. W tym celu zastosował bardzo ciekawy i co najważniejsze, skuteczny sposób. Wyliczając możliwe do osiągnięcia oszczędności wynikające z różnych drobnych, dobrych nawyków pokazywał je w skali roku bądź niekiedy nawet dekady. W praktyce wiele osób bowiem machnie ręką na możliwość zaoszczędzenia 10 czy 20 zł miesięcnzie poprzez zmianę operatora telefonii komórkowej czy telewizji. Obrazując te oszczędności w skali roku i dodając do nich kilka kolejnych okazuje się, że niemal każdy za pomocą zmiany nawyków na lepsze byłby w stanie zaoszczędzić przynajmniej na niezapomniane wczasy z rodziną czy lepszą emeryturę.


Zdanie, które szczególnie utkwiło mi w pamięci, i które idealnie obrazuje moje podejście do inwestycji (choć nie pada ona w rozdziale o inwestycjach) to uświadomienie, że "Mamy skłonność do przeceniania naszych możliwości w zakresie tego, co uda nam się zrealizować w ciagu roku, ale nie doceniamy tego, czego możemy dokonać w ciągu dekady."


Finansowy Ninja to podręcznik, z którym powinni zapoznać się wszyscy. Bez względu na to czy jesteś uczniem szkoły średniej, studentem, pracownikiem fizycznym czy prezesem dużej korporacji. Książka ta idealnie obrazuje bowiem, że to nie pieniądze, które zarabiamy definiują to, na co nas stać.


Pracując od dłuższego już czasu w branży bezpośrednio związanej z finansami dowiedziałem się już sporo. Dlatego też wiele rzeczy przedstawionych w tej książce było mi doskonale znanych. Okazuje się jednak, że były tam również informacje, o których nie miałem zielonego pojęcia. Czytając tą książkę utwierdzałem się jedynie w przekonaniu na jak beznadziejnym poziomie znajduje się obecnie nasz polski system edukacji. Moim zdaniem, wszystko to, co Michał opisał w swojej książce powinniśmy dowiedzieć się najpóźniej w szkole średniej...tym bardziej, że przecież jest przedmiot, który nazywa się "przedsiębiorczość".


W tym miejscu chciałbym też stanąć po stronie nauczycieli. Domyślam się, że wiele osób winą za poziom nauczania obarcza pedagogów. Nic bardziej mylnego. Wszystkiemu winny jest oświatowy program nauczania, który niestety definiuje to, co i w jaki sposób mają nam przekazać wykładowcy. Tak się składa, że mimo upływu lat, w dalszym ciągu udaje mi się utrzymać nie najgorsze relacje z kilkoma nauczycielami, którzy przyznają, że to co zapisane jest w programie nauczania nie przygotowuje młodzieży do dorosłego życia.


Wracając do samej książki...ktoś powie, że wydanie niemal 85 zł (69,90 + 15 zł dostawa) na książkę to dużo. Ja powiem, że to nic w porównaniu z tym, jak wiele uda Ci się zaoszczędzić po przeczytaniu tej pozycji. Mówi się, że najlepsza inwestycja to inwestycja w nas samych. Moim zdaniem, zakup tej książki to była jedna z moich najlepszych inwestycji w ostatnim czasie i gorąco polecam ją każdemu, kto chciałby poprawić jakość swojego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Follow by Email

Copyright © 2014 Arkadiusz Jóźwiak , Blogger